OKULLARDA OKÇULUK

 

Ata sporumuz olan okçuluk son dönemlerde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından desteklenmesi ile birlikte oldukça revaçta olan bir spor dalı haline gelmiştir. Olimpiyatlarda yer alan bu spor dalında sporcu 9 yaşından itibaren Ulusal yarışmalarda yarışabilmekte ve 15 yaşından itibaren Milli Takıma girebilme şansını elde ederek uluslararası turnuvalarda ülkemizi temsil edebilmektedir. Son yıllarda okullarda seçmeli ders olarak okçuluk sporuna yer vermeleri ile birlikte Okullar arası turnuvalarda okullar okçuluk branşında yer almakta ve bu spor okulların da desteklemeleri ile birlikte gelişmektedir.

 

Vedat Erbay Okçuluk Akademisi olarak uzman kadromuz , 16 hedef kapasiteli tesisimiz ve yeterli ekipmanımız ile hem tesislerimizde hem de okullarda bu hizmeti sunuyoruz.   

 

 

Okçuluğun öğrencilere sağladığı faydalar nelerdir?

 

- Kişinin odaklanma ve dikkat eksikliği sorunları için ideal bir spordur.

-Fiziksel güç gerektirir. Vücuttaki denge ve koordinasyonu sağlar.

-Bireysel bir spor olması sebebiyle kazanılan başarıda kişinin özgüvenini ve sosyal becerilerini arttırır.

-Kullanılan ekipmanlar nedeniyle dikkatli olunması gerekir. Bu sebeple kişinin kendine, başkalarına ve çevresine karşı dikkatli olmasını sağlar.

-Okçuluk sabır gerektiren bir spordur. Bu sebeple kişiye sabretmenin sonunda elde edeceği kazanımları öğretmek için uygun bir spordur.

-Her yaşa hitap eden bir spor olması sebebiyle yaş, sosyal statü , ekonomik durum vb farklar gözetmeksizin herkesin yapabileceği bir spordur. Grup halinde yapılan antrenmanlar ve takım yarışları ile de takım ruhunu geliştirir.

-Engel tanımayan bir spor dalıdır. Bedensel engeli de olsa her çocuk bu sporla ilgilenebilir.

-Mevsimsiz bir spordur. Yılın her günü kapalı veya açık alanda yapılabilir.

 

 

 

Peki okçuluğun okullara sağladığı faydalar nelerdir? 

 

-Öğrencilerin konsantrasyonunu artırır bu sayede okul başarı ortalamasına katkı sağlar.

-Öğrencinin genel davranış biçimine olumlu katkı sağlar, velilerin memnuniyetini artırır.

-Öğrencinin etkili bir antrenman programı uygulaması aynı programı derslerine de uygulamasını sağlar bu sayede öğrencinin başarısı artar.